Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

/ 4 września, 2020 / Możliwość komentowania Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła została wyłączona

Oceń post

Czym jest rekuperacja?


Tradycyjna, grawitacyjna wentylacja działa na zasadzie zasysania powietrza, wytwarzanego przez komin. Nie wszystkie skutki tego mechanizmu są w pełni porządane. Spotkać się można m.in. z  wychładzaniem domu, oraz nieefektywnym usuwaniem wilgoci z pomieszczeń.  W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, rekuperacja jest wentylacją mechaniczną. Zasada jej działania opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez urządzenie zwane rekuperatorem. Wskutek tego, ruch powietrza nawiewanego i usuwanego jest kontrolowany, a energia w postaci ciepła pochodzącego od zabrudzonego powietrza jest odzyskiwana. Mówiąc prościej, rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.


Wyposażenie rekuperatora


Wentylacja mechaniczna zbudowana jest m.in. z:

  • wymiennika ciepła,
  • wentylatora nawiewnego i wywiewnego,
  • dwóch filtrów
  • czujnika temperatury,
  • silników,
  • czujnika wilgotności,
  • energooszczędnej nagrzewnicy wstępnej,
  • bypass’a rekuperatora,
  • elektroniki,
  • wyposażenia dodatkowego.


Rekuperator

Głównym elementem omawianego systemu jest rekuperator. W nim dochodzi do odzysku ciepła z usuwanego powietrza, a także filtracja z zanieczyszczeń, kurzu i insektów. Do powszechnie stosowanych rekuperatorów należą te, posiadające wymiennik ciepła przeciwprądowy, krzyżowy, bądź obrotowy. Wydajność odzysku ciepła w przypadku każdego z nich jest inna.

 


Rekuperator przeciwprądowy

Rekuperatory przeciwprądowe, dzięki dużej czynnej powierzchni wymiany ciepła, zdolne są do odzysku nawet 95% ciepła. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdzie kładzie się nacisk na niższe zużycie energetyczne. Zaleca się je także przy współpracy z gruntowymi wymiennikami ciepła, oraz w przypadku budowy domu energooszczędnego, bądź pasywnego.

 


Rekuperator krzyżowy

Cieszące się nie mniejszą popularnością, rekuperatory krzyżowe są rozwiązaniem tańszym. Charakteryzuje je niższa waga, oraz mniejsze gabaryty. Odzysk ciepła sięgający do 75% pozwala na stosowanie odmiennych metod rozmrażania wymienników w sezonie zimowym. Oprócz wykorzystania wstępnych nagrzewnic elektrycznych wykorzystanych w w centralach przeciwprądowych, w układach z wymiennikiem krzyżowym, odszranianie możliwe jest także poprzez recyrkulację powietrza wywiewanego, lub cykliczne wyłączanie nawiewu.
Oba typy urządzeń charakteryzuje duża szczelność. Powietrze nawiewane nie miesza się z powietrzem wywiewanym, co sprawia, że mogą one być stosowane w obiektach wymagających wysokich warunków higienicznych. Układy te sprawdzą się również na halach basenowych, w przypadku których niewskazany jest odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego.


Rekuperator obrotowy

Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym stanowię droższą grupę urządzeń tego typu. Z tego względu z reguły nie stosuje się ich w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Wymiennik wykonany jest z ażurowej masy akumulującej ciepło, a budową przypomina bęben. W przeciwieństwie do wymienników przeciwprądowych, oraz krzyżowych, w urządzeniu tym powietrze świeże, oraz wywiewane częściowo się ze sobą mieszają. Zaletą tego urządzenia jest zdolność do odzyskiwania wilgoci, przez co świeże powietrze nie jest przesuszone. Dodatkowo, jest ono odporne na działanie niskich temperatur, a jego wnętrze nie ulega oszronieniu. Sprawność takiego systemu wynosi do 90%, przez co jest porównywalna do osiągów rekuperatora przeciwprądowego.

 


Filtry

Filtry znajdujące się po obu stronach wymiennika ciepła, stanowią w rekuperatorze również istotny element jego budowy.  Jeden z nich mieści się za wentylatorem nawiewnym, drugi natomiast za wentylatorem wywiewnym. To one zatrzymują kurz i zanieczyszczenia, dzięki czemu  możemy cieszyć się czystym powietrzem. Jednocześnie chronią one kanały i wymiennik ciepła przed uszkodzeniem spowodowanym zanieczyszczeiami. Jakość filtrów, ich klasa filtracji, oraz szczelność wpływa bezpośrednio na poziom oczyszczania nawiewanego do pomieszczeń powietrza.

 


Przewaga rekuperacji nad wentylacją grawitacyjną

Obecnie domy budowane są z wykorzystaniem najnowszych technologii tak, aby ostatecznie były one jak najtańsze w eksploatacji, oraz wykazywały  możliwie najniższy współczynnik zużycia energetycznego. Tu pojawia się pierwszy problem związany z funkcjonalnością tradycyjnej wentylacji. Przy osiągnięciu wysokiej szczelności domu, nowoczesne okna muszą zostać rozszczelnione, aby wentylacja ta zadziałała. W przeciwnym przypadku powietrze z zewnątrz nie będzie miało szansy przedostać się do środka. Aby wentylacja grawitacyjna zadziałała samoistnie, potrzebne są określone warunki pogodowe. Temperatura zewnętrza nie może przekraczać 12 stopni, by wytworzona różnica ciśnień spowodowała ruch powietrza w kominie. Oznacza to, że grawitacyjny proces wentylacji jest całkowicie niesterowalny.
Kolejnym sporym minusem jest fakt, że temperatura nawiewanego powietrza jest taka, jak temperatura panująca na zewnątrz. Prowadzi to do wychładzania pomieszczeń, oraz strat ciepła nawet do 30%. Rekuperacja pozwala a spore oszczędności, wynikające ze zmniejszenia opłat za ogrzewanie.
Być może najważniejszym argumentem przemawiającym za wyższością rekuperacji nad tradycyjną wentylacją, jest gwarancja nieprzerwanej wymiany powietrza. Pomieszczenia wentylowane mechanicznie wypełnia czyste, świeże powietrzem, bez bakterii, wirusów i nadmiaru dwutlenku węgla. Przy takim rozwiązaniu możemy czuć się dotlenieni, jak na spacerze, bez względu na pogodę i porę roku.

 


Zachęcamy do kontaktu

To tylko zarys zalet, którymi mogą cieszyć się posiadacze systemu rekuperacji w swoim domu. Po więcej informacji, oraz wsparcie w doborze odpowiedniego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi.  Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i zapewnić indywidualne podejście do każdego z naszych klientów.

 


 

Poprzedni post Następny post