Powietrzne pompy ciepła – zasada działania.
Powietrzna pompa ciepła, to urządzenie wykorzystujące energię z natury. W domowym układzie grzewczym pełnią one takie samo zadanie, co kotły gazowe, węglowe, czy elektryczny. Oznacza to, że pompy ciepła typu powietrze – woda zasilają w ciepło instalacje centralnego ogrzewania, oraz ogrzewają ciepłą wodę użytkową. Na rynku dostępne są pompy o różnej wydajności i ze zróżnicowanym wyposażeniem. Zadania jakie będą spełniały w naszym domu zależą od tego, na jaką pompę się zdecydujemy.
Ogromną zaletą powietrznej pompy ciepła jest fakt, że nie wymaga ona instalacji dolnego źródła ciepła. Dzięki temu rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku mniejszych działek, oraz takich bez dostępu do wód. Tym samym koszt inwestycji jest niższy.
W skład zestawu powietrznej pompy ciepła wchodzi agregat zewnętrzny, umieszczany poza budynkiem, oraz jednostka wewnętrzna. Urządzenia te łączą przewody, w których krąży czynnik chłodniczy. Jego temperatura podnoszona jest przez ciepło odbierane z parownika, następnie czynnik chłodniczy trafia przez zawór 4-drogowy do sprężarki. Czynnik o wyższej temperaturze i ciśnieniu przekazuje energię cieplną w skraplaczu, a następnie rozprężony wraca poprzez elektroniczny zawór do parownika znajdującego się w jednostce zewnętrznej. Ciepło ze skraplacza przekazywane jest do wody grzewczej. Gdy niska temperatura zewnętrzna utrzymuje się bardzo długo, woda dogrzewana jest przez załączające się grzałki elektryczne, zamontowane w pompie ciepła. Woda grzewcza kierowana jest przy użyciu pompy obiegowej przez 3-drogowy zawór rozdzielający do instalacji centralnego ogrzewania, lub do podgrzewacza wody użytkowej.
Nowoczesne pompy ciepła dla Twojego domu.
Do nowoczesnych pomp ciepła można zaliczyć pompy marki Neoheat, o wysokim współczynniku efektywności. Współczynnik COP wyraża stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej, do ilości zużytej przez pompę ciepła energii elektrycznej. Wyższa wartość współczynnika oznacza mniejszy nakład energii elektrycznej, w celu uzyskania tej samej ilości ciepła. Mówiąc prościej – im wyższy współczynnik, tym niższe koszty ogrzewania. Pompy ciepła pracują świetnie z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami, klimakonwektorami, a także sprawdzają się doskonale w układach mieszanych. To użytkownik decyduje, jakie rozwiązanie ostatecznie wybierze.