Posezonowy przegląd klimatyzatora – dlaczego jest ważny?

/ 7 października, 2020 / Możliwość komentowania Posezonowy przegląd klimatyzatora – dlaczego jest ważny? została wyłączona

5/5 - (1 vote)

Kiedy jesień wita nas radośnie, a letnie i upalne dni powoli stają się jedynie wspomnieniem,  łatwo zapomnieć o urządzeniu które przynosiło ulgę, gdy wysoka temperatura dawała w kość. W czasie, gdy zasłużony sprzęt ma już znacznie mniej pracy do wykonania, warto pamiętać, że wymaga on odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. W tym artykule zamieścimy informacje o tym, dlaczego posezonowy przegląd klimatyzatora jest tak ważny, zarówno ze względu na wydajność klimatyzacji, jak i nasze zdrowie.

 

przegląd klimatyzatora

 

Aby cieszyć się sprawną klimatyzacją przez długi czas…

Gdy klimatyzator chłodzi bądź ogrzewa nasze pomieszczenie, odbywa się to poprzez wymianę powietrza. Podczas tego procesu zanieczyszczenia unoszące się w wymienianym powietrzu zatrzymują się na filtrach. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżym i czystym powietrzem tak długo, jak długo filtry są w stanie prawidłowo pracować. Zaniedbane, brudne i zapchane filtry skutkują tworzeniem się niezdrowego mikroklimatu, który może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia użytkowników. Wydzielająca się podczas chłodzenia wilgoć jest sprzyjającym środowiskiem dla rozmnażających się bakterii i drobnoustrojów. Oprócz braku pełnej zdolności oczyszczania powietrza, efektywność grzania i chłodzenia przez taki klimatyzator również ulega obniżeniu. Głośniejsza praca, zwiększenie poboru prądu i nieprzyjemny zapach wydzielający się z urządzenia, to kolejne skutki nagromadzenia się zanieczyszczeń. Bez względu na typ klimatyzatora, czyszczenie go jest podstawową czynnością w celu przedłużenia jego żywotności. Usuwanie zabrudzeń z filtrów i zewnętrznych części urządzenia możemy wykonywać samodzielnie. Pozostałe zabiegi powinniśmy oddać w ręce specjalistów, podczas wiosennych i jesiennych przeglądów serwisowych.

Filtry jako bariera dla zanieczyszczeń

Filtry znajdujące się w klimatyzatorach można podzielić na jednorazowe i wielokrotnego użycia. W przypadku filtrów jednorazowych, optymalny czas eksploatacji to 3 miesiące. Rzeczywista potrzeba zmiany filtra zależy jednak od ilości kurzu i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Wymiana filtra nie należy do skomplikowanych czynności, ze względu na łatwy dostęp do tej części klimatyzatora. Z reguły polega to na otwarciu panelu czołowego i wyjęciu znajdującego się pod nim filtra. Utrzymanie czystości filtrów wielokrotnego użytku sprowadza się do odkurzenia i przemycia go ciepłą wodą, najlepiej raz w miesiącu. Na rynku dostępne są nowoczesne typy klimatyzatorów, wyposażone w funkcję informowania o zabrudzeniu filtra.

 

Jak dbać?

Poza wspomnianym wcześniej czyszczeniem filtrów i części zewnętrznych urządzenia, powinniśmy także samodzielnie pamiętać o czyszczeniu tacy skroplin. W tym przypadku sprawdzi się gorąca woda z dodatkiem środków bakteriobójczych. Czyszczenie wlotu i wylotu powietrza powinno odbywać się jedynie z udziałem suchej ściereczki, bez użycia detergentów i środków czyszczących. Ich pozostałości unosiłyby się wraz z wlatującym powietrzem szkodząc tym samym naszemu zdrowiu. Resztę zadań związanych z pielęgnacją urządzenia należy zlecić dwa razy w roku wykwalifikowanym specjalistom.

 

Czynności podczas przeglądu serwisowego

Jednym z podstawowych punktów przeglądu klimatyzacji jest jej kompleksowe czyszczenie. Obejmuje ono dezynfekcję i odgrzybianie wnętrza urządzenia. Oprócz tego, sprawdzana jest także szczelność i drożność instalacji, dokonywany jest pomiar ciśnienia gazu w obiegach freonowych. Mierzona jest także wydajność chłodnicza, oraz temperatura powietrza wydmuchiwanego. Elementy wymagające szczególnej uwagi to m.in. skraplacz, filtry, sterowniki, parownik, przewody i izolacje, oraz połączenia układów.

Przegląd klimatyzatora jest szczególnie istotną sprawą. Regularne przeglądy pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych usterek, bądź zapobieganie im. Są one również konieczne do zachowania gwarancji. Dzięki niej mamy pewność, że nie zostaniemy obciążeni kosztami związanymi z naprawą urządzenia i wymianą wadliwych części. Przeglądy gwarantują nam także bezpieczeństwo użytkowania klimatyzacji, oraz wydajną pracę urządzenia przez długie lata. Zdecydowanie najlepszym czasem na wykonywanie przeglądów jest jesień – po sezonie letnim, oraz wiosna – przed rozpoczęciem sezonu.

W tym momencie zachęcamy do kontaktu, w celu umówienia się na posezonowy przegląd klimatyzatora. Nasi specjaliści zadbają o każdy klimatyzator w sposób fachowy, co zapewni ich sprawną i bezpieczną pracę przez długi czas.