Dobór mocy klimatyzatora do wielkości pomieszczenia

/ 28 lipca, 2020 / Możliwość komentowania Dobór mocy klimatyzatora do wielkości pomieszczenia została wyłączona

5/5 - (3 votes)

W gorące, letnie dni pomysł zamontowania klimatyzacji w swoim domu, lub miejscu pracy powraca ze zdwojoną siłą. Gdy już zostanie podjęta decyzja o zapewnieniu większego komfortu w pomieszczeniu, ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia. Jasnym wydaje się, że klimatyzator nie może być zbyt słaby, gdyż wtedy nie będzie spełniał efektywnie swojego zadania. Dodatkowo, zamontowanie klimatyzatora o zbyt niskiej mocy może skutkować szybkim przegrzaniem się sprężarki. Wymiana tego elementu jest dość kosztowna i w wielu przypadkach nieopłacalna. Problem stanowić może również klimatyzator o zbyt dużej mocy w stosunku do chłodzonego pomieszczenia. W takim przypadku użytkownik zwyczajnie przepłaca, zarówno za samo urządzenie, jak i za późniejsze korzystanie z niego. Jak w takim razie wyznaczyć poprawny dobór mocy klimatyzatora do wielkości pomieszczenia chłodzonego? W tym celu trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy.

Moc chłodnicza klimatyzatora, a powierzchnia pomieszczenia.

Jedną z podstawowych metod doboru mocy chłodniczej klimatyzatora, jest pomnożenie powierzchni pomieszczenia [m²]
przez 100. Uzyskana wartość stanowi nasze orientacyjne zapotrzebowanie na moc chłodniczą, wyrażone w watach [W]. Trzeba dodać, że metoda ta dotyczy pomieszczeń o standardowej wysokości 2,5m, bądź 2,8m. Znany jest także przelicznik, według którego na każde 10m² pomieszczenia przypada 1kW mocy chłodniczej.

Moc chłodnicza klimatyzatora, a kubatura pomieszczenia.

Gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem wyższym, lub takimi gdzie wysokość odbiega od klasycznego rozwiązania, warto zastosować metodę uwzględniającą kubaturę przestrzeni [m³].  Takie rozwiązanie polega na wyznaczeniu mocy chłodniczej wyrażonej w watach [W], wskutek pomnożenia powierzchni pomieszczenia, przez jego wysokość, oraz wartość równą 40.

                                                       W (moc chłodnicza) = 40 x  powierzchnia [m²] x wysokość [m]

Tak więc w przypadku pokoju o powierzchni 24m² i wysokości 2,9m, orientacyjna moc chłodnicza klimatyzatora wynosi 2,8kW, ponieważ:

                                                                                      40 x 24m² x 2,9m = 2,8kW

Sam wzór nie wystarczy.

Gdy oszacujemy już wstępne zapotrzebowanie na moc chłodniczą urządzenia, nie możemy zapomnieć o innych, równie ważnych aspektach, wpływających na ostateczny dobór mocy klimatyzatora. Do najważniejszych z nich należy m.in.:

  • kondygnacja na której znajduje się chłodzony pokój;
  • izolacja termiczna budynku, w podłodze i w stropie;
  • powierzchnia okien, oraz ich ilość,
  • liczba i rodzaj punktów świetlnych emitujących ciepło, jak np. tradycyjne żarówki;
  • obecność urządzeń powodujących zysk ciepła np. telewizor, lodówka, maszyna przemysłowa;
  • zacienienie okien;
  • liczba osób przebywających stale w pomieszczeniu, oraz rodzaj czynności w nim wykonywanych;
  • sąsiedztwo klimatyzowanych pomieszczeń;
  • promieniowanie słoneczne , obecność folii odbijających światło, rodzaj żaluzji itp.

O czym należy pamiętać?

Jeśli pomieszczenie, które zamierzamy chłodzić znajduje się na poddaszu, uzyskaną wcześniej wartość należy powiększyć dodatkowo o 30-50% mocy. Wynika to z faktu, że pomieszczenia te znacznie mocniej się nagrzewają.  Pokoje silnie nasłonecznione, o oknach wychodzących na południe i zachód, wymagają zwiększenia wartości o dodatkowe 20-30% mocy. Z kolei gdy izolacja poddasza nie jest szczególnie sprawna, oszacowaną moc należy powiększyć o 10-20%, tak samo jak w przypadku pokoju z aneksem kuchennym.

klimatyzacja, dobór mocy chłodniczej klimatyzatora

Dlaczego właściwy dobór urządzenia jest taki ważny?

Mimo, że na przestrzeni lat klimatyzacja w pomieszczeniach staje się normą, a usługa ta wydaję się coraz bardziej przyziemna, inwestycja w klimatyzację to niemałe przedsięwzięcie. Z tego względu decyzja odnośnie wyboru klimatyzatora powinna być szczególnie przemyślana. Najlepsze urządzenie może okazać się nieefektywne, lub problematyczne, gdy jego wydajność nie zostanie właściwie dobrana do realnych potrzeb chłodzonego pomieszczenia. Zbyt niska wydajność skutkować może szybkim zużywaniem się podzespołów klimatyzatora, gdyż urządzenie  będzie pracować ciągle na najwyższej mocy. Nie dość, że przy większych upałach klimatyzator nie będzie w stanie wystarczająco schłodzić naszego pomieszczenia, to dodatkowo zwiększą się także koszta eksploatacji urządzenia. Przewymiarowanie z kolei oznacza niepotrzebnie wyższy koszt zakupu urządzenia o większej mocy, a także wyższe opłaty za użytkowanie.

Takie argumenty podkreślają, że aby uniknąć niepotrzebnych kosztów na etapie zakupu i przyszłego korzystania z klimatyzacji, należy przyłożyć szczególną wagę do dokładnego doboru mocy chłodniczej. W tym celu zalecane jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy profesjonalnie podejdą do omawianego tematu.

Nasza firma specjalizuje się w prostych rozwiązaniach, oraz w takich, które wymagają bardziej złożonego podejścia.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi. Znajdziemy dla Państwa rozwiązanie, które okaże się  zarówno ekonomiczne jak i efektywne.